Researcher’s night: Pust, pes og pause

26.-26. september 2025

19:15 - 22:00

ByRommet, Kong Oscars gate 24-26

ARRANGEMENTET ER FULLBOOKET - Vi har studentbilletter og vil åpne påmeldingen igjen når det nærmer seg om det blir mange avmeldinger..

Under årets Researcher’s Night dykker vi ned i det mest grunnleggende vi gjør – nemlig pusten. Har nesestrips under trening egentlig noe for seg? Hva betyr det å puste med diafragma? Å sove med teip over munnen – effektfullt eller en gimmik? Og kan man virkelig puste seg til mindre tarmproblemer?

Vi utforsker sannheter og myter om pustens effekt på kropp og helse. Fra den dype diafragmapusten som kan redusere symptomer på stress, depresjon og angst, til hvordan pusten påvirker ytelse og opplevelse av trening. Sammen med et stjernelag av eksperter fra ulike forskning- og fagmiljø i regionen, tar vi et dypdykk i pustens skjulte effekter.

Gled deg til en fredagskveld hvor du kan puste ut, fylle lungene av latter – og kanskje få et nytt syn på det livsviktige du gjør 20 000 ganger om dagen. Kanskje får du også noen konkrete pusteteknikker å ta med deg hjem.

Print

Program

Alrek på Arendalsuka 2026

11.-12. august 2026

Arendal og stream

Bilde av en fullsatt universitetsaula under Kunnskapskommunekonferansen Vest i 2024

Kunnskapskommune-konferansen Vest 2026: Hva prioriterer vi nå? Kloke valg i komplekse tider

4.-4. september 2026

Universitetsaulaen, Universitetet i Bergen, Muséplassen 3, 5007 Bergen

Den tause trusselen: Høyt blodtrykk og hjertesykdom hos kvinner

8.-8. september 2026

Kantinen, Alrek, Årstadveien 17

SKIL Forum 2026

17.-17. september 2026

Scandic Flesland Airport