Legeutdanning og spesialisering: Rød tråd eller missing links?
Innovasjon- og utdanningsprosjektet FRONESIS har utforsket hva som skal til for å få flere praksisplasser i allmennmedisin. De avsluttet prosjektet med nasjonal konferanse for å fremme bedre samhandling.
Alles eie – ingens ansvar?
Hvem har ansvar for legers utdanning? Svaret er langt mer komplisert enn «de medisinske fakultetene». Kunnskapsdepartementet, Helse- og omsorgsdepartementet, Helsedirektoratet, sykehusene, kommunene, fastlegene, KS og legeforeningen har alle en viktig rolle å spille i dannelsen fra fersk student til ferdig spesialist.
Det mangfoldige aktørkartet skaper utfordringer knyttet til ansvar, finansiering og kompleksitet. Hvem har ansvaret for den røde tråden, koordineringen og å sikre god samhandling? Hvor langt strekker ansvaret til hver aktør seg? Og hvordan kompensere for motstridende vedtak og avtaler som partene er underlagt? Dette var noen av problemstillingene som gikk igjen når FRONESIS samlet de nasjonale aktørene under ett tak i to dager.
Prioritet følger pengene
Fastleger melder at det er givende å ha student i praksis, og at de lærer, blir skjerpet og utvikler seg som leger. Likevel krever det en viss kapasitet å ha student eller en lege i spesialisering i allmennmedisin (ALIS) praktiserende på sitt kontor. Kontoret vil trenge ekstra utstyr, tilganger til digitale system og ressurser og et kontor studenten kan sitte på. De må også ha kapasitet og kompetanse til å veilede.
Det er nettopp kapasitetsutfordringer som FRONESIS-prosjektet har utviklet løsninger for gjennom en rekke intervensjoner – med følgeforskning: Hva trenger legekontorene? Hvor mye koster det? Hvor mange praksisplasser generer en engangsinvestering i eksempelvis en vegg for et ekstra kontor?
Resultatene fra FRONESIS-prosjektet er lovende. Samtidig er det for fastleger mer lukrativt å ta inn ALIS sammenlignet med medisinstudenter. Dette er en utfordring når antall studieplasser går opp og når lengden på praksis i allmennmedisin økes.
Hva ligger i plikt til å medvirke i utdanning
Mens sykehusene har et omfattende lovpålagt ansvar for utdanning, har kommunene et begrenset ansvar knyttet til medvirkning. Mens andre tjenesteområder som sykehjem eller helsestasjon har en egeninteresse i å tilby praksisplasser med tanke på å rekruttere helsearbeidere, er de fleste allmennleger privatpraktiserende fastleger uten et overordnet rekrutteringsansvar. Dermed blir det enda viktigere å tilrettelegge gjennom finansiering og tett samarbeid med utdanningsinstitusjonene, for å motivere dem til å påta seg å bidra innen praksisutdanning.
FONESIS-prosjektet
FRONESIS-prosjektet er eid av Universitetet i Bergen (UiB), og er et samarbeid med Kunnskapskommunen Helse Omsorg Vest og Alrek helseklynge. Prosjektet er finansiert av HK-Dir og Det medisinske fakultet, UiB. Les mer om FRONESIS-prosjektet, resultater, rapporter og kontaktpersoner her: Flere praksisplasser og bedre veiledning for medisinstudenter på fastlegekontorene (FRONESIS) – Alrek
Skrevet av: Berit Angelskår Oppdatert: 05.03.2026 (Først publisert: 25.02.2026)