Tverrprofesjonell fagdag i Alrek helseklynge 2025 for å løse fremtidens utfordringer

Mangel på kompetent personell i helse- og omsorgstjenestene utgjør en reell trussel for velferdsstaten, særlig i lys av økende behov for kvalitetsforbedring og helhetlig oppfølging.

Samtidig vokser andelen hjelpetrengende med komplekse helsetilstander, mens arbeidsstyrken ikke øker i samme takt og forventes å stagnere innen 2030. Økonomiske utfordringer forsterker situasjonen, som illustrert av Bergen kommunes forslag om betydelige budsjettkutt for 2025-28, inkludert Etat for vurdering og rehabilitering.

Effektivisering er nødvendig, men må ikke gå på bekostning av tjenestekvaliteten. WHO har siden 2010 pekt på tverrprofesjonell samarbeidslæring som en nøkkelfaktor for fremtidens helsetjenester. Dette har fått støtte fra norske myndigheter, som understreker viktigheten av å utdanne studenter med kompetanse i tverrprofesjonelt samarbeid for å møte et stadig mer komplekst arbeidsliv. Slike samarbeid er avgjørende for både effektivitet og kvalitet, men krever spesialisert kompetanse. I Bergen lærer studentene denne type kompetanse gjennom praksis i TVEPS.

Mål med prosjektet

Planleggingen av prosjektet er i gang ved at problemstillinger med fokus på lærings- og mestringsaktiviteter som kan danne grunnlag for «spesial-TVEPS» forløp er utarbeidet i workshop med en rekke klyngepartnere.
Formålet er at studenter fra en rekke ulike helse- og sosialfagsutdanninger ved UiB og HVL skal få skreddersy tverrfaglige tiltaksplaner for disse problemstillingene – tiltaksplaner som skal bidra til evaluering av eller forbedring av lærings- og mestringsaktiviteter i tjenestene.

Gjennom en fagdag på Alrek høsten 2025 får studentene presentere arbeidet med problemstillingene i form av en interaktiv posterutstilling for brukerrepresentanter, arbeidslivsrepresentanter, representanter fra utdanningene og for andre studenter.

Forventet nytteverdi

En fagdag som den som planlegges i dette prosjektet vil kunne generere kunnskap som potensielt kan bidra til å løse aktuelle problemer i praksisfeltet og i samfunnet forøvrig. Fagdagen vil også kunne bidra til idéutveksling, nettverksbygging, økt samarbeid mellom institusjoner og tjenester – samt være en arena for å starte større prosjekter, som for eksempel masterprosjekter.

Dette er også en svært viktig mulighet til å bygge bro mellom studenter og arbeidsliv, en brobygging som vil kunne gi økt rekruttering til en tjeneste som allerede merker mangelen på kompetente helse- og sosialfagsmedarbeidere. Vi tror også at dette prosjektet kan ha stor generisk overføringsverdi. Vårt mer langsiktige mål er at helse- og sosialfagsstudenter over hele landet kan få bidra til å løse aktuelle problemer i praksisfeltet mens de tilegner seg tverrprofesjonell samarbeidskompetanse – og at de får formidlet sine tverrprofesjonelle løsninger gjennom posterpresentasjoner på fagdager etter samme modell som den vi planlegger Bergens-pilot for på Alrek.

Plan for prosjektet etter oppstartsfasen

Den planlagte fagdagen vil fungere som en pilot og representere en type TVEPS-praksis som aldri før har blitt prøvd ut. I etterkant vil vi evaluere fagdagen ut fra flere kriterier: studentenes læringsutbytte, posternes informasjonsverdi for brukere og arbeidslivsaktører, brobyggingsverdien vis-à-vis studenter og arbeidsliv, og potensialet for å følge opp arbeidet fra noen av posterne til større løsningsforslag i samarbeid mellom utdanningene og arbeidslivsaktørene – eksempelvis i form av tema til masteroppgaver.

Dersom evalueringen viser at fagdagen gir positive resultater for alle involverte aktører, vil vi legge til rette for å innlemme denne typen aktivitet i Alrek helseklynge i form av en årlig fagdag i regi av TVEPS. En årlig fagdag vil ha kostnader knyttet til seg, men dersom pilotfagdagen i prosjektet vi her søker om midler til er vellykket, vil vi kunne benytte erfaringene fra denne piloten til å finansiere en mer permanent ordning enten via intern eller ekstern finansiering. Vi vil også gjennom nasjonal formidling bidra med råd til andre utdanningsinstitusjoner og kommuner som ønsker å etablere tilsvarende initiativer, til gjensidig nytte for studenter og praksisfelt.

Foto: Freepik

PROSJEKTMEDLEMMER

LEDER

Foto: Silje Katrine Robinson/UiB

Ane Johannessen

Professor, leder av TVEPS, Institutt for global helse og samfunnsmedisin, Universitetet i Bergen

+47 55 58 60 22

MEDLEM

Merethe Hustoft

Førsteamanuensis, nestleder av TVEPS, Institutt for helse og funksjon, Høgskulen på Vestlandet

MEDLEM

Gunhild Agdesteen

Koordinator ved TVEPS

MEDLEM

Håvard Stensletten Eik

Koordinator ved TVEPS

MEDLEM

Anja Lundberg Bang

Rådgiver i USHT Vestland (Hordaland), Bergen kommune

MEDLEM

Ellen Agnete Moltubakk

Spesialsykepleier, Frisklivssentralen, Helsevernenheten i Bergen kommune

MEDLEM

Grete Lill Hjartnes

Seksjonsleder, Samhandlingsavdelingen, Haukeland Universitetssjukehus

Rannveig Bakketun

MEDLEM

Rannveig Bakketun. Foto: Lene Tordal, Helse Bergen

Rannveig Bakketun

Fungerende teamleder, Lærings- og mestringssenteret, Helse Bergen

MEDLEM

Ragnhild Johanne Tveit Sekse

Førsteamanuensis, Fagseksjon for helsefag, VID vitenskapelige høgskole

+47 56 99 27 04

kari Tungesvik

MEDLEM

Privat

Kari Tungesvik

Brukerpanelet i Alrek helseklynge

Oppdatert: 28.02.2025 (Først publisert: 28.02.2025)