Tverrfaglig integrasjon av teledentistry i helsetjenesten blant eldre migranter i Bergen

Hensikten med prosjekt «Tverrfaglig integrasjon av teledentistry i helsetjenesten blant eldre migranter i Bergen» er å utforske hvordan teledentistry (TD) kan integreres i helsetjenesten for eldre migranter i Bergen.  

Eldre innvandrere bruker tannhelsetjenester sjeldnere enn majoritetsbefolkningen, noe som ofte fører til dårligere tannhelse og redusert livskvalitet. Teledentistry, som innebærer bruk av digitale løsninger for tannhelsehjelp på avstand, kan bidra til bedre tilgjengelighet, forebygging og oppfølging for denne gruppen. Prosjektet bygger på tidligere funn som viser store utfordringer knyttet til oral helse blant eldre innvandrere, og har som mål å integrere teledentistry i helsetjenesten i Bergen. Gjennom tverrfaglig samarbeid og tilrettelagt opplæring skal prosjektet utvikle bærekraftige løsninger som kan tas i bruk både lokalt og nasjonalt. 

Prosjektets mål

  1. Å trene helsepersonell og studenter i bruk av teledentistry som et verktøy for forebyggende tannhelsearbeid blant eldre, med vekt på økt effektivitet, tidsbesparelse og bedre tilgang til tannhelsetjenester. 
  1. Å styrke tverrfaglig samarbeid mellom fagmiljøene i Alrek med fokus på samspillet mellom teledentistry og eldrehelse, som grunnlag for implementering i praksis og videre forskning. På sikt skal løsningen også kunne tilbys innvandrere ved ankomst til Norge, i samarbeid med kommunehelsetjenesten, som del av informasjonen om det norske tannhelsesystemet. 

Prosjektets delmål

1. Å tilby alle nyankomne eldre innvandrere oralundersøkelse ved bruk av TD.  

2. Å undersøke deltakernes opplevelser med bruk av TD, samt hvilken effekt dette har på deres orale helse. 

3. Å kartlegge helsepersonells erfaringer med bruk av teledentistry som en del av tverrfaglig samhandling. 

Hva skal dere gjøre i prosjektet?

Studien gjennomføres blant eldre migranter i Bergen i løpet av 12 måneder, der helsepersonell fra senter for migrasjon og helse utfører tre orale undersøkelser ved bruk av intraoralkamera (TD) 

Hvordan kan resultatene komme til nytte for andre?

Prosjektet forventes å bidra til: 

- Bedre tilgjengelighet til tannhelsetjenester for eldre innvandrere og forbedre oralhelse 

- Økt kompetanse i bruk av teledentistry blant helsepersonell. 

- Kunnskapsgrunnlag for videre digital utvikling i forebyggende helsearbeid.  

- Styrket tverrfaglig samarbeid mellom relevante fagmiljøer 

Finansiering

Alrek helseklynge og Tannhelsetenestas kompetansesenter – TkVestland 

 

Fremhevet bilde – Teledentistry

Prosjektmedlemmer

LEDER

Wegdan Hasha

Stipendiat, Institutt for global helse og samfunnsmedisin, UiB Postdoktor, TkVestlands forskningsavdeling

MEDLEM

Manal Mustafa

Forsker, TkVestland, Vestland fylkeskommune Professor, institutt for global helse og samfunnsmedisin, UiB

MEDLEM

Foto: UiB

Stein Atle Lie

Professor, Institutt for klinisk odontologi, Det medisinske fakultet, Universitetet i Bergen

MEDLEM

Maria Nordheim Alme

Førsteamanuensis, Institutt for helse og funksjon, Høgskulen på Vestlandet

+47 55 58 59 84

MEDLEM

Egil Kaberuka-Nielsen

Leder, Senter for migrasjonshelse (SEMI), Bergen kommune

Oppdatert: 08.03.2026 (Først publisert: 08.03.2026)