Rett Hjelp, Rett Sted til Rett tid – Prehospital Vurderingsenhet i Bergen

Prosjektetet «Rett Hjelp, Rett Sted til Rett tid – Prehospital Vurderingsenhet i Bergen» skal bidra til økt brukermedvirkning, skape en bærekraftig utvikling og redusere overbehandling.

Ambulanse- og legevaktstjenestene i Bergen er under stort press på grunn av økt befolkningsvekst, en større andel eldre pasienter og mange unødvendige transporter og innleggelser. Dagens system fører til at pasienter ofte må gjennom flere ambulanseutrykninger og vurderinger før de får riktig behandling, selv når de kunne vært vurdert hjemme. Prehospital vurderingsenhet (PVE) skal tilby mobil vurdering i pasientens hjem, i tett samarbeid med legevakt og AMK, og bidra til et mer sømløst og mindre belastende pasientforløp.

Prosjektets mål

Prosjektet skal styrke prehospital beslutningsstøtte, redusere overbehandling og sikre mer bærekraftig ressursbruk. Målet er også å forbedre pasientforløpet for særlig sårbare grupper, som multisyke og skrøpelige eldre, ved å unngå unødige transporter og innleggelser.

 

Prosjektets delmål

• Identifisere pasienter som kan behandles hjemme eller transporteres med alternative løsninger.

• Redusere responstider for gul og rød respons.

• Avlaste AMK.

• Redusere unødvendige transporter og innleggelser.

Hva skal dere gjøre i prosjektet?

Etablering av en PVE-koordinator som vurderer oppdrag og omdirigerer aktuelle saker fra både AMK og legevaktssentral.

Etablering av et PVE-team med paramedisiner/sykepleier på natt, dag og kveld og lege på kveldstid. Etablering av PVE-lege bakvakt for å støtte paramedisiner når denne kjører alene.

Pilotprosjektet skal gjennomføres i én bydel fra høsten 2026, med datainnsamling, følgeforskning og tett samarbeid med Bergen kommune og Bergen legevakt. Erfaringer fra Danmark og andre land inngår som beslutningsgrunnlag.

Hvordan kan resultatene komme til nytte for andre?

Modellen har stor overføringsverdi til andre kommuner og helseforetak. Erfaringer fra lignende ordninger i Danmark viser blant annet redusert ambulansebruk, lavere innleggingstall og økt pasienttilfredshet. En vellykket PVE-modell i Bergen kan dermed bidra til bedre ressursutnyttelse og mer effektive pasientforløp nasjonalt.

Finansiering

Eksterne midler og midler fra Rebekka Ege Hegermanns legat.

 

AI-generert bilde.

Prosjektmedlemmer

LEDER

Steffen Fløysand Berland

Prosjektleder PVE - Prehospital Vurderingsenhet Akuttmedisinsk avdeling, KSK

MEDLEM

Arild Iversen

Medisinsk fagsjef, Bergen legevakt Spesialist i sammfunnsmedisin og allmennmedisin

MEDLEM

Erik Nypan

MEDLEM

Eva Christine Ødegaard

MEDLEM

Ninnie Therese Grøndahl

Fagutviklingssykepleier, Bergen legevakt

MEDLEM

Eivind Lilledal Hansen

MEDLEM

Trond Norevik Kirkeluten

MEDLEM

Anette Theresia Antoniazzi Landsvik

Sykepleier Amk/Amb

MEDLEM

Christopher Kalhagen Bjerkvig

Lege, Akuttmedisinsk avdeling

MEDLEM

Kristian Furuskjeg

Fagkoordinator, Akuttmedisinsk Avdeling (AMA)

Oppdatert: 01.04.2026 (Først publisert: 01.04.2026)