MENY

Hjernehelse: En forskernatt om takt, trening og tanke

18.-18. september 2026

19:00 - 21:30

Kulturhuset i Bergen, Vaskerelven 8

God hjernehelse - hva er det? Hvordan påvirker takt, trenin og tanke hjernen, og hva skjer når vi ikke kan ha tillit til tankekraften vår lengre?

Photo by Sandip Kalal on Unsplash

Vi gjentar suksessen med forskernatt der vi utforsker sannheter og myter om helsen vår. I år setter vi søkelyset på hjernen, hjernesykdommer og hjernens samspill med kropp og med samfunn. Noe av det vi vil utforske er hva som er viktig for hverdagshjernehelsen vår? Kan vi påvirke hjernens utvikling, eller er den primært et resultat av menneskers lange evolusjon? Hva skjer når vi føler noe, lytter til noe, yter noe fysisk eller når vi søker tankero?

Vi starter med en intoroduksjon til hjernens anatomi og hvordan den samspiller med kroppen vår i et forrykende tempo. Deretter blir det lettpent veitenskapelig formidling i talkshowformat.

Denne gangen inviterer vi til Forskernatt sammen med  Polyfon kunnskapsklynge for musikkterapi og Idrettsklynge Vest, under Forsknignsdagene i Bergen.

Recovery – opprør eller tilpasning?

10.-10. april 2026

Alrek Helseklynge, Ã…rstadvollen, Ã…rstadveien 17, 5009 Bergen

Legerollen i bevegelse – erfaringer, spenninger og muligheter

11.-12. mai 2026

Midgard, 0. etasje, Ã…rstadveien 17

DigitalHelse26

27.-28. mai 2026

Quality Hotel Edvard Grieg

Bilde av bygg: Eivind Senneset. Bilde av dame: Unsplash

Alrek studentkonferanse 2026

3.-3. juni 2026

Midgard, Ã…rstadveien 17, Alrek helseklynge