Ingen grunn til å sove godt? Totalberedskap på agendaen

Med krig og økt usikkerhet har totalforsvar fått ny aktualitet og hastegrad. Fra pandemien vet vi at kunnskap og samarbeid er viktige ingredienser – og at grunnen må redes før krisen inntreffer.

Ingen grunn til å sove godt om natten – vi har sovet lenge nok

Å være våken og beredt, var noe av budskapet til Jan Sommerfelt-Pettersen da Pandemisenteret ved Universitetet sammen med Alrek, samlet aktører til workshop.

Og Sommerfelt-Pettersen vet hva han snakker om. Han er nå spesialrådgiver ved Haukeland universitetssjukehus, tidligere admiral for saniteten i Sjøforsvaret, har erfaring fra allmennmedisin, Nato og vært nestleder i det nasjonale helseberedskapsrådet.

Jan Knotzon Sommerfelt-Pettersen, spesialrådgiver ved Haukeland universitetssjukehus. Foto: Berit Angelskår

Han har i en årrekke etterlyst tettere militært-sivilt samarbeid for bedre helseberedskap. Nå har han fått lyttere til å våkne.

– Vi trenger et totalforsvarsløft, ikke bare et forsvarsløft. USA og alliansesamarbeidet er mer usikkert og totalforsvaret er ekstra viktig for småstater som Norge. Norden har vært veldig gode på dette, det har gradvis blitt bygget ned, nå er det på tide å bygge det opp igjen, formidlet Sommerfelt-Pettersen etter å ha innledet med «Du må ikke sove» av Arnulf Øverland.

Samarbeid om totalberedskap mot Forskningsrådets utlysninger

Pandemisenteret ved Universitetet i Bergen og Alrek helseklynge samlet representanter fra mer enn 15 ulike fagmiljøer fra sivilsamfunn, forskning, utdanning, sykehus og kommunale helsetjenester, til workshop 2. mars. Alle har en rolle i samfunnets totale beredskap, mens andre har særlig ansvar.

Helen Koldal, seniorrådgiver i Bergen kommune var en av dem som deltok i diskusjonen, foto: Berit Angelskår

I workshopen utforsket vi hvordan forskning, offentlige tjenester og sivilsamfunn kan jobbe sammen. Målet var å gi deltakerne oversikt over hva de ulike jobber med, hva de har kompetanse på og å bli kjent for å senke terskelen for samarbeid. Vi fikk presentert relevante utlysninger av midler, og flere ønsker videre tilrettelegging for potensielt samarbeid opp mot disse.

For å samarebeide må vi bli kjent

Leder av Pandemisenteret, professor Esperanza Diaz, har lang erfaring med tverrfaglig samarbeid på sosial ulikhet i helse, innvandrerhelse og pandemi – problemområder som ikke én aktør alene kan løse.

– For å få til det nødvendige samarbeidet mellom sivilsamfunn og det militære, og mellom offentlig og privat, må vi bli kjent. Vi trenger ikke å være enige, men vi må kjenne hverandre, var noe av det hun vektla i sitt innlegg.

Esperanza Diaz, professor og leder for Pandemisenteret ved UiB, innleder til workshop om totalberedskap 2. mars

Det var nettopp også dette workshopen gjorde, skapte nye bekjentskaper på tvers av aktører som utenom kriser ikke er naturlige samarbeidspartnere.

Samhandling og kunnskapsberedskap

Gjennom korte innlegg og diskusjoner kom flere tema på bordet. Tone Larsen, postdoktor ved Høgskulen på Vestlandet, fremmet bruk av samhandlingsledelse. Hun har lang erfaring med brukermedvirkning i både tjenesteutvikling og i forskning, og det er tydelige læringspunkter fra hennes metodikk inn i etableringen av tverrsektorielle samarbeid på totalberedskap.

Tone Larse,. postdoktor, Ansvarlig innovasjon og regional utvikling, Høgskulen på Vestlandet.

Potensialet som ligger i registre, og å utforske når en kan utveksle kritiske data på tvers av sektorer, og hvor raskt, er også et område som er særlig viktig for kunnskapsberedskapen. Stein Atle Lid, Professor ved Institutt for odontologi ved UiB, har mange års erfaring fra kliniske registre og registerforskning. Han viste til hvordan det under pandemien ble etablert et nytt register i rekordfart, som gav løpende oppdatering av utviklingen underveis.

Stein Atle Lid, professor, Universitetet i Bergen.

En gruppe understreket viktigheten av å bygge sterke lokalsamfunn, der idrett og frivillige organisasjoner som Sanitetsforeningen, har en viktig rolle. Idrettens mange anlegg har også en viktig plass i lokalsamfunnenes beredskap, blant annet som møteplasser, og Sanitetsforeningens har en egen gruppe som jobber med omsorgsberedskap.

Malene Joensen, leder for Idrettsklynge Vest
Diskusjon i grupper og bli kjent var en viktig del av workshopen.

Skrevet av: Berit Angelskår Oppdatert: 05.03.2026 (Først publisert: 05.03.2026)